Hoppa till innehåll

Här öppnar Jeanerica sin andra butik i Stockholm

Denimmärket öppnar butik på Söder – och blickar bakåt för inspiration.

Jeanerica fortsätter sin Stockholmsexpansion och öppnar sin andra butik, på Nytorgsgatan 36A på Södermalm. Bakom butikens interiör står grundarna tillsammans med arkitekten Daniel Östman, som även ritade den välbesökta butiken på Nybrogatan.

Foto: Press.

Den nya butiken tar avstamp i huset från 1937, ritat av Backström och Reinius, och den svenska modernismens mjukare och mer ombonade sida. Inspirationen kommer bland annat från formgivaren Margaretha Köhler och hennes konceptbutik Futurum, som hon grundade 1934 tillsammans med Marie-Louise Idestam-Blomberg.

Foto: Press.

Futurum blev en av 1930-talets tongivande inredningsfirmor, men Köhlers gärning har med tiden hamnat i skuggan. Det är hennes pionjärskap som Jeanerica nu vill lyfta fram i den nya butiken.

Foto: Press.

– Vi utgick från lokalen redan från start – huset, ljuset, historien som finns i väggarna. Vi tittade mycket på den svenska modernismen och på Margaretha Köhler, och ju mer vi grävde i hennes arbete, desto tydligare blev det att det var den känslan vi ville fånga i den här butiken. Huset bär den modernismen rakt in i ett område som annars präglas av äldre arkitektur, och vi gillar just den kontrasten, säger Lena Patriksson Keller, grundare och Chief Brand Officer av Jeanerica.

Jonas Clason och Lena Patriksson Keller. Foto: Press.

Precis som på Nybrogatan är butiken uppdelad i olika miljöer. Först väntar Apoteket, där Jeanericas denimexpertis står i centrum, följt av The Dressing Room, som är tänkt att kännas mer som ett privat och lyxigt omklädningsrum.

Foto: Press.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.