Köttentusiaster har nu ännu godare skäl att vallfärda till Stockholm. AG i Stockholm klättrar i år en position på den prestigefulla listan The World’s 101 Best Steak Restaurants och kan nu stoltsera med en åttondeplats.

– Att vi avancerar listan, i stenhård konkurrens, är främst tack vare vår fantastiska personal som levererar världskvalitet sju dagar i veckan. Vår meny med olika sorters nötkött är fortsatt världens största och vår köttmästare söker ständigt efter det allra bästa köttet. Samtidigt har vinlistan utökats till över 2 500 olika viner, vilket också bedöms i rankingen, säger kocken och krögaren Johan Jureskog.
Sverige kan dock stoltsera med ännu en köttrestaurang i världsklass – på plats 69 hittar vi relativt nyöppnade Sperling & Co.
Läs även: