När nioårige Aaron Alambat ordnade ett födelsedagskalas med Stranger things-tema var det ingen av de åtta inbjudna klasskompisarna som dök upp. I frustration tog Aarons äldre syster Ayen till orda på Twitter och berättade om händelsen.
”Min bror bjöd 8 av hans klasskompisar till sitt födelsedagskalas med Stranger things-tema och ingen av dessa värdelösa personer dök upp”, skriver hon.
my brother invited 8 of his classmates for his stranger things themed bday party & none of their punk selves showed up pic.twitter.com/Rw8wC5uNjo
— ayen (@ayenalambat) 18 mars 2018
Här är två av bilderna i tweeten som visar att det ändå lagts ner en del energi och tid på kalaset och att Aaron är ett hängivet fan.


Tweeten fick stor uppmärksamhet av människor som ville gratta Aaron på födelsedagen, och till slut nådde den även Millie Bobby Brown som spelar Eleven i Stranger things. Hon skriver:
”Va!!!! Nåväl, du kan låta dem veta att alla i Stranger things gärna hade kommit! Jag tycker att du är fantastisk och nästa år skulle jag gärna vilja ha en inbjudan… Snälla?”
Fint, tycker vi!