Hoppa till innehåll

Två dåliga ölnyheter

Bilden är borttagen

* Dagens fredagsöl utgår på grund av sjukdom (är råförkyld). * I mitt lilla ölbryggarprojekt verkar jag ha glömt att hälla i prima (nåt som ska tillsätta kolsyra) i ölen innan jag satte på korken. Kan man öppna och tillsätta i efterhand eller måste jag börja om från början? Någon som vet? * Fan.

* Dagens fredagsöl utgår på grund av sjukdom (är råförkyld).

* I mitt lilla ölbryggarprojekt verkar jag ha glömt att hälla i prima (nåt som ska tillsätta kolsyra) i ölen innan jag satte på korken. Kan man öppna och tillsätta i efterhand eller måste jag börja om från början? Någon som vet?

* Fan.

Jonas Cramby är författare och skribent i Café. Han har gett ut kokböckerna Texmex från grunden, Texas BBQ, Mackor, !Taco loco!, Japansk grillning och Korean BBQ samt guideboken Tokyo för foodisar. Böckerna har getts ut i flera länder över hela världen.

Email: crambyjonas@gmail.com

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.