Hoppa till innehåll

Hur du låter smart när du pratar om fotbolls-VM. (Utan att egentligen veta ett skit om det.) Del 2.

Bilden är borttagen

5. ”Den här matchen kommer avgöras på de fasta situationerna.” Därför låter det smart: Därför att det är jävligt svårt att argumentera emot. Till ”fasta situationer” räknas hörnor, frisparkar, inkast, insparkar och straffar. Oddsen är RÄTT jävla bra för att någonting rätt viktigt kommer hända i samband med någon av dem i en fotbollsmatch va? … Continued

5. ”Den här matchen kommer avgöras på de fasta situationerna.
Därför låter det smart:
Därför att det är jävligt svårt att argumentera emot. Till ”fasta situationer” räknas hörnor, frisparkar, inkast, insparkar och straffar. Oddsen är RÄTT jävla bra för att någonting rätt viktigt kommer hända i samband med någon av dem i en fotbollsmatch va? Det är som att säga ”jag tror att han tar av sig tröjan snart” i en film med Matthew Mcconaughey.
Överkurs:
”Ooooo! Synd! Bra tänkt!”

6. ”Jag håller ändå alltid lite på Holland. Jag gillar deras offensiva fotboll.”
Därför låter det smart:
Eftersom Holland anses spela väldigt offensiv fotboll. Och i de allra flesta sammanhang du kan hamna i bland svenska fotbollssupporters så anses man smart om man gillar offensiv fotboll. Det funkar lite som att säga ”jag tycker Mad Men är en väldigt snygg serie” i ett rum fullt av folk som har för små byxor och jobbar med reklam. Att Holland inte vunnit ett skit sedan 1988 (och att ”snygg” lika gärna kan betyda ”men så sjuuuuuuuukt jävla tråkig!”) är förstås en ren bisak i sammanhanget.
Överkurs: ”Fotbollsförstörare!” (Om alla lag som möter Holland.)

7. ”Jag gillar inte den nya VM-bollen. Den känns som en sån där plastboll man köper på Statoil.”

Därför låter det smart: Eftersom ingen gillar den nya VM-bollen. Eftersom den känns som en sån där plastboll man köper på Statoil. Vi bygger denna uttömmande analys på vår egen omfattande empiriska erfarenhet av den exklusiva typ av fotbollar som användes när vi själva spelade i division 7 nordvästra Skåne för tio år sedan, och hur de påverkade vår ”rena bollträff”.
Överkurs: ”Jag gillade inte den gamla VM-bollen heller.”

Läs Fredrik Backmans roligaste och allra bästa bloggposter. Här skrev Fredrik Backman sina roligaste texter under tiden han bloggade för Café.se.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.